Felietony i eseje personalistyczne

 

Najważniejsze pynajwazniejszetanie na świecie

Przeczytałem wywiad z pewnym internetowym przedsiębiorcą. Nosił on podtytuł „Jak prowadzić sześć firm na raz i wracać z pracy przed 18:00”. To bardzo ciekawe pytanie i myślę, że odpowiedź na nie też musi być interesująca. Mnie jednak natychmiast nasunęło się pytanie zupełnie inne. Nie „jak”, a „po co”?

 

buforBufor

Co odróżnia nas od zwierząt? Och, odpowiedzi można mnożyć. Głębokie uczucia, wolna wola, odpowiedzialność, sumienie, duch, samoświadomość, myślenie abstrakcyjne, umiejętność opowiadania kawałów, chciwość, zdolność do bezinteresownej złośliwości, zbieranie znaczków, piłka nożna… Oraz bufor.

 

Są rzeczy niemożliwe

Zawsze marzyłem, aby umieć namalować konia, który wygląda jak koń. Na przykład konia, bo zadowoliłoby mnie właściwie cokolwiek, co wygląda z grubsza chociaż realistycznie. Kiedyś udało mi się namalować konia, który wyglądał jak pies. Tak twierdzili rodzice, ale mimo bardzo młodego wieku nie byłem już wtedy naiwny.

 

znakiPerspektywa, czyli Jaśnie Chamstwo jedzie!

Jechałem i się przyglądałem. Idzie kobieta z koszem. Facet prowadzi rower. Dziecko z tornistrem przechodzi przez drogę. Starszy pan stoi przy płocie i rozmawia z kolegą. Ktoś zamiata dróżkę prowadzącą do drzwi domu. Pies rasy mieszanej leniwie gryzie listonosza w łydkę…. Wtedy zrozumiałem.

 

pokusyNie wódź się na pokuszenie

Marcin zachowywał pozory spokoju. Siedział wpatrzony w telewizor, z charakterystyczną miną „mam luz i nic mnie nie rusza”. Jednak wprawne ucho doświadczonego obserwatora ludzkich losów od razu wychwyciłoby ten charakterystyczny, cichy szum… Mała wiertareczka podstępnego Demona Podjadacza już pracuje!

 

odlacz-sieOdłącz się

Pewnego dnia porwałem się na odrobinę szaleństwa. Niektórzy ludzie czasem tak mają. Skaczą ze spadochronem, albo z mostu – zawieszeni na elastycznym sznurku. Przegrywają oszczędności życia w kasynie. Wchodzą na stadion Wisły w szaliku Cracovii. Idą popływać z rekinami. Też chciałem spróbować takiej adrenaliny.